İL MÜDÜRÜMÜZ ADEM SAFA'NIN "DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ" MESAJI

1954 yılında Birleşmiş Milletler Örgütü oybirliği ile Ekim ayının ilk pazartesini “Dünya Çocuk Günü” olarak kabul etmiştir. Dünya Çocuk Günü dünya çocukları arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlar.
 
Çocuklar yarının büyükleri, geleceğin yöneticisi ve  güvencesidirler. Özellikle yaşamın ilk yıllarında bakım ihtiyaçlarının zamanında ve yeterli olarak karşılanması, sevgiyle büyümeleri temel güven duygusu kazanmaları açısından önemlidir. Beden ve ruh sağlığı yerinde nesiller yetiştirmek görevi  aile kurumu başta olmak üzere toplumun ve devletin sorumluluğundadır.
 
Iğdır İl Müdürlüğü olarak Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünce ülkemizde ihmal ve istismara uğramış, suça sürüklenen ve risk altında bulunan çocuklar hakkında kanun ve yönetmelikler çerçevesinde belirlenen hizmetleri İlimizde yürütmekle yükümlüyüz. Korunma ihtiyacı olan çocuklarımıza Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğüne bağlı İlk Kabul Birimi ve çocuk evinde korunma ve bakım hizmeti verilmektedir. Bağlı kuruluşumuz Sosyal Hizmet Merkezinde “Danışmanlık Tedbiri” kapsamındaki çocuklara ve ailelerine danışmanlık ve rehberlik hizmeti verilmektedir. Bununla birlikte çocuklarının ağır engelli ve bakıma muhtaç olduğu sağlık kurulu raporunda belirtilen ve ailede kişi başına düşen gelir durumunun asgari ücretin üçte ikisinden az olduğunu beyan eden ailelere İl Müdürlüğümüzce evde bakım ücreti ödenmektedir. Bir diğer hizmet modeli olarak  sosyal ve ekonomik yönden dezavantajlı olduğu tespit edilen ailelere çocuklarının bakımı için sosyal ekonomik destek sağlanmaktadır. 
 
Bu bağlamda; yarınlarımız olan ülkemiz ve tüm dünya çocuklarının “Dünya Çocuk Günü”nü kutluyor, sevgi ve barış dolu daha bir gelecek temenni ediyorum.

Sonraki Sayfa: İL MÜDÜRÜMÜZ ADEM SAFA’NIN “1 EKİM DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ” MESAJI

Önceki Sayfa : 1 EKİMDE NESİLLER BULUŞUYOR PROGRAMI DÜZENLENDİ